Děkuji všem za komentáře pod články i za maily, které dostávám. Dost často se mě ptáte, co všechno musí budoucí delegát umět nebo mít vyřízené za formality. Pokusím se to v tomto článku shrnout.

1. Živnost – cestovka vás musí nějak zaplatit a když máte živnost je to nejjednodušší. Nevím o tom, že by nějaká CK delegáty zaměstnávala na pracovní poměr. Každá jiná “dohoda” (na provedení práce atd..) je možná jen na krátkodobé zaměstnání. Tyto dohody jsou možné pokud jedete někam pracovat na pár dní. Teoreticky je ještě možná varianta práce na černo, ale riskuje nejen cestovka, ale i vy. Dříve se to možná dělo, ale dnes už pochybuji. Takže, když si vyřídíte živnost, máte to vyřešené. Podrobnosti o tom, co obnáší mít živnost se dají najít na internetu nebo vám určitě ochotně poradí na živnostenském úřadě.

2. Průvodcovský kurz – je pro vás výhoda, pokud ho máte, ale ne nutná podmínka. Kurz je důležitý pro získání živnosti “průvodce”, ale na práci pro cestovky můžete mít i živnost “služby osobní povahy”, kde kurz nepotřebujete. Určitě je absolvování tohoto kurzu pro cestovky znamením, že to myslíte vážně a vaše plus. O kurzu jsem víc psal tady: http://www.delegat-ck.cz/?p=17

3. Jazyky – většina lidí si myslí, že tohle je hlavní podmínka, ale není to pravda! Samozřejmě pokud chcete pracovat ve Španělsku, musíte umět španělsky. Nebo v Itálii italsky. Ale určitě v Řecku nemluví všichni delegáti Řecky a v Egyptě a Tunisku arabsky už vůbec ne. To by tam těch delegátů moc nebylo, kdyby to byla podmínka :-) Je potřeba umět anglicky na hovorové úrovni. Hlavně se nebát mluvit. Musíte umět mluvit jednoduše a srozumitelně.

4. Samostatnost - nejdůležitější vlastnost delegáta. V destinaci se o vás nikdo starat nebude.

5. Příjemné vystupování – žádný klient nechce, aby na něj na letišti čekal nesympatický delegát. Vždy s úsměvem! :-)

Tohle je pět hlavních požadavků, které cestovní kanceláře kladou na své delegáty. Dále vám ještě určitě pomůže, pokud máte např. řidičský průkaz.