Delegát CK

Delegát CK

…jaké to je doopravdy, úskalí a zážitky.

Stále se na mne obracíte v e-mailech nebo komentářích s poptávkou nebo nabídkou práce. Proto jsem vytvořil tuto stránku.

Všechny nabídky a poptávky pište pod článek do komentářů.

Pokud budu o nějaké práci vědět, rád tuto možnost zde uveřejním. také pokud práci hledáte můžete zde napsat informace o sobě.

NOVINKA: Zaregistrujte se na www.delegati.cz – na tomto místě je v provozu nový server, který využívají cestovní kanceláře pro vyhledání delegáta nebo průvodce.

Rady na cestu

Dovolená - rady na cestuDovolená - rady na cestu

Milí přátelé a čtenáři tohoto blogu,

chtěl bych vás pozvat na svůj nový web. Vytvořil jsem jej v mezičase mezi prací pro cestovní kanceláře. Jeho adresa je www.radynacestu.cz.

Neobejdu se ale bez vaší pomoci. Jeho obsah totiž nemohu vytvořit sám. Je zaměřen na rady od lidí, kteří rádi cestují, na doporučení oblíbených zemí, míst, letovisek nebo měst.

Pokud máte nějaké své oblíbené místo (nebo i neoblíbené), přidejte svou zkušenost. Podělte se o své názory na místo (nebo místa), které jste navštívili a pomozte tak, těm, kteří se tam chystají.

Budu se snažit, aby se tento nový web stal také místem, na které se budete rádi vracet.

Děkuji vám!

Váš delegát.

Začínám s poznávacími zájezdy

Ve svých příspěvcích na tomto blogu jsem psal doposud jen o mých začátcích při práci delegáta a průvodce. Snažil jsem se, abych popsal tuto práci tak, aby byla inspirací a pomocí pro začínající delegáty nebo pro pobavaní pro ty zkušené.

Možná jste si říkali, co vlastně dělám teď a proč všechno bylo jen v minulém čase. Ještě v loňském roce jsem pracoval 5 měsíců jako delegát na řeckém ostrově Lefkáda. Posledních 7 let jsem byl většinu času mimo domov a chtěl jsem teď nějakou dobu zůstat doma. Ikdyž práce v cizích zemích je velmi zajímavá, přeci jen doma je doma, potřeboval jsem domácí komfort namísto šatníku v kufru a hotelových pokojů, klid, české jídlo, čas zahrát si třeba poker (http://cz.partypoker.com/) turnaj a zajít si na pivo s kamarády. Prostě být zase na čas v reálném světě. Na tohle narazí každý delegát. Práce je to pěkná, ale soukromý život musíte odsunout na vedlejší kolej. Tak jsem to teď napravoval a delegátem jsem byl pouze na těchto stránkách.

Začíná ale jaro a opět se vrhám do práce. Můj záměr je pracovat jako průvodce poznávacích zájezdů s návratem zpět do ČR.

Jsem předběžně domluven s jednou na poznávací zájezdy specializovanou CK. Pozítří odjíždím na poznávací zájezd do Paříže, prozatím tréningově – abych zjistil přesný program a náplň tohoto zájezdu. Mezitím mi chodí emailem další nabídky od různých cestovek, které jsem kontaktoval dříve.

Určitě se s vámi podělím o zkušenosti a zajímavosti z nových cest.

  • 7 Comments
  • Filed under: AKtuálně
  • V jednom z minulých článků jsem popisoval své začátky jako průvodce v Egyptě. V té době jsem byl průvodce – začátečník a práce, kerá mě čekala byla náročná.

    V Egyptě už bylo pozdě na domácí přípravu a neměl jsem k dispozici počítač. Všechno, co jsem si ale přečetl jsem se snažil v bodech zapisovat. Teď je to už jednodušší, domácí přípravu na novou destinaci dělám takto:

    Nejdříve je samozřejmě potřeba sehnat dostatek materiálů, průvodce apod. Nic není třeba kupovat, knihovna ve větším městě stačí. Pokud máte kvalitní průvodce je to lepší, než internet. V počítači si vytvořím jeden textový soubor, který pojmenuji po příslušné destinaci. Pročítám zdrojové materiály a potřebné informace strukturovaně a v bodech zapisuji do souboru. Ne složitá souvětí, jen fakta, data, místa a informace k nim apod. Před samotnou cestou si tento soubor vytisknu a slouží mi jako podklad k výkladu v autobusu nebo do něj nakouknu před výkladem v “outdooru”. Když narazím na nějakou zajímavost vepíšu ji tužkou a doma připíšu. Soubor postupně aktualizuji podle toho, co nového si přečtu nebo zjistím.

    Pokud mám výklad, ať už venku nebo v autobusu, není nutné říkat informace “popořadě”. Inspiruji se tím co je okolo. Když jsem projížděl chudou oblastí v Káhiře, zaměřil jsem svůj výklad na ekonomickou situaci země. Když se kolem autobusu srocovali místní vesničané, byla vhodná chvíle na popis oblečení domorodého obyvatelstva.

    Začátky v Egyptě byly krušné a opravdu jsem se musel naučit hodně informací. Když jsem měl “slabou chvilku”, popisoval jsem to, co bylo okolo a zřejmé. V chrámu jsem začínal třeba tím, na kterém jsme nádvoří, jak je veliké, kolik je na něm sloupů, jak jsou vysoké, v jakém jsou stylu, co je na nich vyobrazeno apod. Lehce a postupně jsem se tak dostal k tomu o čem jsem měl dobré znalosti. Tohle považuji za úplně nejužitečnější radu: kdy nevíte kudy kam, povídejte o tom, co je okolo. Pokud nejste úplně marní, vždycky to můžete nějak “obkecat”.

    Vždy jsem raději svůj výklad zaměřil na zajimavosti, příběhy a životy lidí (v dané době). To se dobře pamatuje a klienti to mají raději, než suchopárná data.

    Snažil jsem se být přesvědčivý a přiměřeně suverénní i v situaci, kdy jsem si nebyl moc jistý. Turisté nebudou oceňovat vaše informace, když to bude vypadat, že o tom sami váháte.

    Pokud bylo nevyhnutelné, abych řekl nějaký letopočet, který mi zrovna vypadnul z hlavy, řekl jsem to přibližně. Počátek 18. století př. n. l. je může být stejně hodnotná informace jako rok 1723 př. n. l. Navíc např. v Egyptě není nic jisté, natož letopočty.

    Ikdyž v Egyptě jsem měl na začátku problém se naučit některé informace, čím jsem toho věděl více, tím to najednou začalo být všechno jednodušší. Začalo to do sebe zapadat a každou novou znalost jsem viděl v celém kontextu a dokázal tak ji popsat lépe (a déle :)

    To, z čeho jsem měl na začátku strach mě začalo najednou hrozně bavit. Informace už jsem nezjišťoval “pro výklad”, ale pro sebe, protože mě to zajímalo. A turisté to poznají, jestli něco říkáte, protože musíte nebo proto, že vás to baví. A ocení to.

    Ikdyž jsem měl na začátku v Egyptě pochybnosti, jestli to průvodcovat zvládnu, po určité době jsem patřil ke zkušeným a dobře hodnoceným průvodcům. A také to byla obrovská zkušenost. Vše, co jsem od té doby dělal (průvodcování v Řecku nebo v Dubaji) bylo už o mnoho jednodušší.

    Knížky o Egyptu, které byly pro mne nejzajímavější a nejužitečnější při průvodcování v Egyptu:

    1. Nezbytnost je nějaký kvalitní všeobecný průvodce Egyptem. Mě se osvědčil od vydavatelství Rough Guide.

    2. Hodně mám rád publikaci “Poklady starověkého Egypta”, je to malý formát, ale hodně tlustá knížka. Jde o překlad průvodce Egyptským muzeem v Káhiře. Hodí se samozřejmě pokud byste průvodcovali třeba jen výlet do Káhiry, protože součástí je Egyptské muzeum. Ale i pokud ne, tak je to krásná a kvalitní knížka nejen s fotografiemi úžasných exponátů v muzeu, ale i s historickými souvislostmi. Můžete v ní listovat pořád – je to pastva pro oko i pro duši :)

    3. Cokoli od autora se jménem Christian Jacq (raději neskloňuji). Perfektní je třeba “Egypt velkých faraónů“. Jacq píše velmi čtivé a chytré knížky.

    Před čím naopak varuji, jsou různé bestsellery - romány z egyptského dávnověku. Často je píší autoři, kteří mají o egyptských reáliích jen povrchní představu. Ikdyž jsou poutavé, jsou také plné matoucích informací a nebudete vědět, co tak opravdu mohlo být a co je jen autorova fantazie.